Namaste!

2018/05/25

Niezwykle refleksyjną i inspirującą rozmowę odbyłam z Agnieszką Żabą - nauczycielką jogi i gimnastyki słowiańskiej.

 

Opowiedz mi o sobie, dlaczego joga…?

 

Historia zaczęła się dość dawno, bo już jako nastolatka zaczytywałam się w artykułach z Nieznanego Świata, wybierałam też lektury, w których szerzej i głębiej ujmowane były tematy dotyczące zdrowia, życia, natury... Jakiś czas temu również zadałam sobie to pytanie - dlaczego joga? Ona po prostu pojawiła się w moim życiu. Najpierw w postaci książki Bhagavad Gita, a potem, już w praktyce, pod okiem nauczycieli w Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu.

 

 

Zagłębiłam się jednak w praktykę tai-chi i myślałam nawet, aby kontynuować naukę i zająć się tym profesjonalnie. Zdecydowałam się na wyjazd z Polski i plany uległy zmianie. Po kolejnej przeprowadzce, już w Hiszpanii, namówiłam znajomego nauczyciela tai-chi i jogi na stworzenie grupy. Była to grupa otwarta, składała się z ludzi z różnych stron świata, którzy wyjeżdżali, wracali, często pojawiali się nowi członkowie. Pogłębianie praktyki tai-chi w takich okolicznościach okazało się niemożliwe, ograniczyliśmy się więc do jogi.

 

 

Nadszedł czas, kiedy zdałam sobie sprawę, że nie czuję już satysfakcji z wykonywanej pracy, pojawił się pewien kryzys. Zadałam sobie pytanie: w jaki sposób mogę najlepiej wykorzystać swój potencjał oraz to kim jestem, dla dobra mojego i świata? Po kilku dniach, rankiem, zaczęłam praktykować jogę, bez grupy – wcześniej raczej tego nie robiłam. Asany same układały się w sekwencje, oddech stał się płynny – piękne uczucie. Pod wpływem tych doświadczeń i przyjaciela, który zapytał dlaczego nie uczę jogi, że widzi potencjał...Postanowiłam nauczać jogi. Rozpoczęłam czteroletnią naukę w oficjalnej szkole ETY VINIYOGA pod okiem wspaniałej nauczycielki Carmen Sanchez. Zdobyłam także kwalifikacje związane z jogą terapeutyczną - w tym kierunku nieustannie się dokształcam.

 

Wróciłam do Polski i przy ogromnym wsparciu przyjaciółek założyłam własną działalność. Prowadzę zajęcia z jogi, gimnastyki słowiańskiej, wykonuję również masaże terapeutyczne.

 

Co nas kieruje w stronę jogi?

 

Pewnie nie ma jednej odpowiedzi, każdy z nas jest inny ... Są osoby, które chcą poprawić swój aspekt fizyczny i na to kładą nacisk w swojej praktyce, są osoby poszukujące sposobu na wyciszenie, zrelaksowanie, oraz te, które pragną głębszego poznania istoty ludzkiej w każdym jej wymiarze.

 

Jak się przygotować na zajęcia?

 

Luźny, wygodny strój, otwartość i chęć przeżycia przygody z samym sobą. Jogę może praktykować każdy, bez względu na wiek, status i kondycję fizyczną, potrzebna jest jedynie gotowość. Założeniem Viniyogi jest to, że to joga dostosowuje sie do praktykującego, a nie odwrotnie.

 

Prowadzę zajęcia w Alma Vita w Świdnicy, ale w miarę możliwości mogę dojechać tam, gdzie tylko stworzy się grupa (min. 4 osoby).

 

 

Co nam daje joga?

 

Przede wszystkim tworzymy przestrzeń dla siebie i w sobie. Codzienne sprawy możemy pozostawić za drzwiami, mamy możliwość bycia sami ze sobą, swoim ciałem, oddechem, w ruchu i bezruchu. Z czasem w naturalny sposób dostrzeżemy to, co lubimy, co jest dla nas korzystne, w jaki sposób siedzimy i chodzimy. Gdy poprawia się nasza kondycja fizyczna, na korzyść zmienia się też nasze samopoczucie, emocje… Kiedy jesteśmy w dobrej relacji ze sobą, wtedy relacje z innymi również ulegają przemianie.

 

 

Gimnastyka słowiańska?

 

Jeszcze w Hiszpanii gimnastyka słowiańska przyciągała moją uwagę i serce. Po powrocie, we wrześniu 2017 r., mogłam wreszcie uczestniczyć w warsztatach i doświadczyć jej cieleśnie.

 

Gimnastyka słowiańska to metoda o głębszym wymiarze, podobnie jak joga. Dotarła do Polski niespełna kilka lat temu z Białorusi, gdzie wiedza i praktyka przekazywane były przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Podczas ćwiczeń wzmacniamy, rozciągamy i rozluźniamy całe ciało. Praktyka skupia się na pasie biodrowym, na miednicy – tu zamieszkuje zdrowie i moc kobiety.

 

 

Podczas ćwiczenia poszczególnych pozycji i gestów wykonujemy również delikatny automasaż, który działa bezpośrednio na organy wewnętrzne i gruczoły dokrewne: tarczycę, grasicę, nadnercza. Zmienia się postawa ciała, stajemy się pewniejsze siebie. Gimnastyka słowiańska przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet. Każda pani na warsztatach otrzymuje indywidualny zestaw 7 ćwiczeń, zgodny z jej predyspozycjami, psychiką, wyliczony na podstawie daty, godziny i miejsca urodzenia, co czyni praktykę bardzo osobistą.

 

Mnie gimnastyka słowiańska jawi się jako kobieta we wszystkich jej odsłonach – jako wyrozumiała babcia, która przytuli, mama, która z troski czasem musi sprowadzić cię do pionu, jako przyjaciółka, z którą możesz się radować i opowiedzieć jej o sekretach duszy, jako dzika kobieta w pełni wolna i seksualna oraz jako królowa dbająca o królestwo, którym jest cała moja istota.

 

Przyjdź, poczuj, doświadcz...

 

www.joga.swidnica.pl/

web.facebook.com/TYOGA-Agnieszka-479973785722100/

 

Please reload