Plus i minus

2019/04/05

O matematycznych dylematach rozmawiałam z sympatyczną Aliną Pusz, założycielką M-Akademii.

 

Alino, jak się wszystko zaczęło 😊?

 

Zaraz po studiach podejmowałam się różnych prac, np. prania tapicerki… kiedyś zajmowała się tym moja mama, więc w domu był sprzęt – pieniądze były z tego niezłe, ale po roku doszłam do wniosku, że w tej pracy rozwija się tylko dywan – a nie ja 😊. Podjęłam pracę jako planista – tam pozostałam na dłużej. Podobało mi się to zajęcie, bo opierało się głównie na liczeniu, a ja zawsze kochałam cyferki. Po roku zaczęłam sobie dorabiać korepetycjami z matematyki. Zamieściłam ogłoszenie w internecie i zaczęły się telefony. Mieszkałam wtedy z narzeczonym w kawalerce, więc kiedy ktoś przychodził na lekcje, chłopaka wysyłałam na frytki 😊. Potem, w dwupokojowym mieszkaniu było już wygodniej, ale przybywało dzieci i zaczęliśmy myśleć o wynajęciu jakiegoś lokalu. W pracy w tamtej firmie moja irytacja zaczęła wzrastać, za to korepetycje układały się świetnie – w firmie złożyłam wypowiedzenie i z pomocą mojego narzeczonego założyłam M-Akademię.

 

Jak teraz wygląda Twoja praca?

 

Przedpołudnia mam wolne, korepetycje zaczynam od godziny 13:00, kiedy dzieci kończą lekcje w szkole, kończę często po 21:00. Udzielam korepetycji z matematyki i języka angielskiego, często dzieci przychodzą podszkolić się w obu tych przedmiotach. Moi najmłodsi uczniowie chodzą do IV klasy podstawówki, najstarsi przygotowują się do matury. Wieść o korepetycjach rozniosła się drogą pantoflową, rodzice dzieci polecali moje usługi między sobą.

 

Jakim przedmiotem jest matematyka?

 

Matematyka wymaga przede wszystkim systematyczności. Często dziecko ma szerokie pojęcie o temacie, jednak kiedy dostanie do ręki długopis, nie potrafi sobie poradzić – zwykle po prostu ma zaległości.

 

 

Z jakimi problemami przychodzą dzieci?

 

Najwięcej kłopotów sprawia uczniom rozwiązywanie zadań tekstowych, nie potrafią odnaleźć danych w treści i ułożyć ich w logiczny sposób, dotrzeć do rozwiązania. Dzieci nie czytają ze zrozumieniem. Zdarza się też, że zadania są skonstruowane w mało czytelny sposób. Tak naprawdę my rzadko naszą codzienność przedstawiamy w tak zagadkowej formie, dlatego potem ciężko nam się odnaleźć w takich właśnie zadaniach 😊.

 

Pewnie często słyszysz pytanie: A do czego tak naprawdę potrzebna nam ta matematyka?

 

To jest właśnie bariera, przez którą tak naprawdę najtrudniej jest się przebić. Ciężko wytłumaczyć, szczególnie w szkole średniej, że np. umiejętność liczenia logarytmów potrzebna jest na wypadek, gdybyś chciał kiedyś zostać matematykiem. U młodzieży trzeba długo szlifować pewne umiejętności zanim zadecydują, co chcą robić w życiu. Uczmy się wszystkiego tak długo jak jest to możliwe, bo naprawdę nie wiemy, gdzie nas życie poniesie.

 

Masz jakieś swoje ulubione metody, żeby nauka była efektywniejsza?

 

Karmię dzieci ciastkami na zachętę (śmiech). Nawet jeśli po pierwszych zajęciach dziecko jest sceptycznie nastawione do nauki, to na następną lekcję przychodzi chętniej 😊. A tak na poważnie: dzieci bardzo nie lubią matematyki, często winy szukają w nauczycielu. Są zmęczone, mają dużo zajęć pozalekcyjnych, po prostu brakuje im wolnego czasu. Kiedy układam zajęcia, ciężko jest mi się wbić w ich grafik…

Uwielbiam indywidualny kontakt z dzieckiem, które nie jest już w klasie, nie musi się spinać, imponować kolegom – jest po prostu sobą. Koncentrujemy się jedynie na problemie, z którym do mnie przyszło. Dzieci są cudownie szczere i mają w sobie naprawdę fajną energię.

M-Akademia urządzona jest tak, żeby dzieciom nic nie przeszkadzało. Jeżeli młodą osobę rozprasza nawet okno, mamy wydzieloną specjalną strefę bez okien, same ściany.

 

Plany…?

 

Chciałabym zarazić dzieci pasją do matematyki, wydaje mi się, że niektórym uczniom raźniej pracowałoby się w grupie – i tu mam pomysł na warsztaty – np. w trakcie ferii, czy weekendów. Chciałabym także uruchomić grupowe kursy maturalne. Dużo energii dają mi postępy, osiągnięcia moich uczniów. Sukces? Wystarczy tylko chcieć. Jeżeli będziesz szukać, w końcu dowiesz się, o co ci w życiu chodzi. 

 

www.facebook.com/makademia.swidnica/

 

Please reload