Na pomoc mamom

2018/03/02

O problemach okresu okołoporodowego rozmawiałam z Gabrysią Ziębą - fizjoterapeutką.

 

Jedna z moich znajomych napisała do mnie niedawno, że koniecznie muszę się z Tobą skontaktować: „Gabrysia to świetna dziewczyna, zna się na rzeczy, bardzo mi pomogła”. Opowiedz, czym się zajmujesz?

 

Ukończyłam fizjoterapię i już na studiach zainteresowałam się tematem fizjoterapii w ginekologii. Gdy moja siostra była w ciąży, zauważyłam, że kobiety bardzo potrzebują pomocy zarówno w ciąży jak i po porodzie. Zmagają się z bólem, organizm i ciało bardzo się zmieniają, jest to ogromne obciążenie. Pomagałam siostrze i jej koleżankom na tyle, na ile potrafiłam. Postanowiłam kształcić się konkretnie w tym kierunku. Początkowo pracowałam w przychodni rehabilitacyjnej, po jakimś czasie podjęłam decyzję o założeniu własnej działalności prowadzonej już konkretnie w kierunku fizjoterapii okołoporodowej.

 

 

Prowadzisz działalność mobilną?

 

Tak. Kobietom po porodzie bardzo ciężko jest „wydostać się” :-) z domu, każde wyjście to wielkie przedsięwzięcie :-) Wizyta na miejscu u pacjentki jest dla niej dużym udogodnieniem. Podobna sytuacja jest też u kobiet w ciąży, bo nie zawsze mają one możliwość, aby swobodnie się przemieszczać. W przyszłości otworzę gabinet, ale z dojazdów do pacjentek na pewno nie zrezygnuję.

 

Z jakimi przypadłościami najczęściej borykają się Panie?

 

Najwięcej pań boryka się z nieprawidłowym rozejściem się mięśnia prostego brzucha po ciąży. Jest to proces fizjologiczny, lecz często powrót do stanu sprzed ciąży wymaga pracy. Skóra jest pomarszczona, przy wysiłku pokazują się nieestetyczne uwypuklenia. Pojawiają się też bóle kręgosłupa.

 

Szczególnie istotnym problemem są nieprawidłowości funkcjonowania mięśni dna miednicy. Skutkują nietrzymaniem moczu, wypadaniem narządów rodnych. Problem dotyczy wszystkich kobiet, także tych po cesarskich cięciach. Zazwyczaj jest tak, że kiedy kobieta się o tym dowiaduje, lekarze zalecają operację. Często  Interwencji chirurgicznej da się zapobiec za pomocą ćwiczeń – tłumaczę pacjentkom, w jaki sposób prawidłowo napinać oraz rozluźniać te mięśnie. Zauważyłam, że wśród kobiet rośnie świadomość tego problemu.

 

W samej ciąży są to najczęściej bóle kręgosłupa, spowodowane powiększającym się brzuchem i zmianą środka ciężkości. Bardzo ważne jest pamiętanie o prawidłowej postawie ciała. Po porodzie wszystko kręci się wokół maluszka, ale pamiętajmy, że nie wolno zapominać o sobie.

 

 

Co jeszcze oferujesz?

 

Kinesiotaping, który polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, głównie w celu złagodzenia bólu (skuteczny także przy bólach menstruacyjnych). Oprócz tego masaż – klasyczny jak i ten dla kobiet w ciąży – posiadam specjalną nakładkę na łóżko, dzięki której pacjentka może się wygodnie ułożyć.

 

Masaż Shantala?

 

Oferuję instruktaż tego masażu, ja pokazuję na lalce, rodzice równocześnie wykonują masaż na dziecku. Masaż Shantala pogłębia więź między dzieckiem i rodzicem właśnie poprzez dotyk, jest także skuteczny w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego czy kolkowania.

 

Polecam też chustonoszenie – dzieci bardzo to lubią, uspokajają się. Pokazuję, w jaki sposób prawidłowo zawiązać chustę – z pożytkiem dla mamy i maluszka.

 

Sama borykam się ze zrostami po cesarskich cięciach. Czy można im zapobiec?

 

Tak, zajmuję się także terapią blizny pooperacyjnej. Obecność blizny może powodować bóle kręgosłupa, bóle obręczy barkowej, biodrowej. Bardzo ważna jest edukacja, ponieważ kobieta może sobie samodzielnie tę bliznę mobilizować. Należy z nią pracować, tak aby nie powstawały zrosty. Można zacząć już 5-7 tygodni po porodzie.

 

 

Jakie plany na przyszłość?

 

Na pewno będę się ciągle rozwijać i dokształcać.. Chciałabym pomagać kobietom z różnymi problemami, między innymi po mastektomii. Na pewno wszystko będzie związane z fizjoterapią kobiecą.

Po ukończeniu liceum chciałam studiować farmację. Bardzo dobrze, że się na nią nie dostałam, los zadecydował, że mogę pracować z kobietami – to jest moje powołanie :-)

 

gabinet.swidnica.pl

web.facebook.com/gabinet.gabrielazieba

Please reload