Pani Doktor od uśmiechu

2018/02/02

W nowoczesnych wnętrzach Centrum Medycznego nClinic spotkałam się z jego założycielką - Justyną Niciarz.

 

nClinic to nowość na mapie Świdnicy?

 

Tak, klinikę założyłam niedawno, wcześniej pracowałam w sześciu gabinetach: we Wrocławiu, w Nowej Rudzie, w Łagiewnikach i w Świdnicy. Tak było przez ostatnie lata. Z racji tego, że mam trójkę małych dzieci, było mi dosyć ciężko.

Ortodoncja jest dziedziną interdyscyplinarną, chciałam, aby współpracował ze mną stomatolog dziecięcy, logopeda i fizjoterapeuta. Ciężko mi było znaleźć odpowiednie osoby na te stanowiska, bo nie pochodzę ze Świdnicy. Zależało mi na całości zespołu, ponieważ w takim układzie komunikacja odbywa się bardzo sprawnie. Na bieżąco wiem, co się dzieje z pacjentem i jakie są rezultaty leczenia.

 

 

Z czego wynika akurat taki skład zespołu?

 

W zależności od rodzaju problemu, ale zwykle między 68 a 99% pacjentów mających problemy ortodontyczne ma również wady postawy. U dzieci często pojawiają się problemy z oddychaniem, mają inne napięcie mięśniowe, mniej chętnie ćwiczą, występują bezdechy senne. Podobna sytuacja jest z logopedą – wada wymowy to nie tylko problemy z mówieniem, to także nieprawidłowe funkcjonowanie języka, zaburzona komunikacja. Z kolei psycholog pomaga w zwalczaniu lęku przed lekarzem, stomatologiem u dzieci i dorosłych. Dzieci często odczuwają duży stres, czasami nawet nie chcą usiąść na fotel.

Jest tu stomatolog, stomatolog dziecięcy, chirurg, psycholog, logopeda. Przyjmuje także pani dietetyk. Zawsze należy zwracać uwagę na styl życia pacjenta. Problemy takie jak zaciskanie zębów, zgrzytanie, bóle stawów, bóle głowy bardzo często są związane np. odwodnieniem. Ja sama w związku z natłokiem obowiązków mam problem z regularnością i jakością posiłków (są to najczęściej resztki po dzieciach :-)), nie mówiąc już o płynach. Pani dietetyk zleciła mi wykonanie badań, po odebraniu wyników bardzo się zmotywowałam do zmian w moim stylu życia i wyrobieniu nowych, dobrych nawyków.

W Polsce interdyscyplinarne podejście do pacjenta jeszcze raczkuje. Na studiach nie uczono nas współpracy z fizjoterapeutą czy psychologiem. Dopiero teraz powstają wspólne projekty z Akademią Wychowania Fizycznego. W Niemczech jest oczywiste, że ortodoncja jest powiązana z osteopatią, akupunkturą…

 

 

Doszły mnie słuchy, że jesteś mistrzynią w organizowaniu czasu.

 

Chyba nie mam wyjścia (śmiech). Mam trzech synów: 5-latek, 2-latek i najmłodszy – 1,5 roku. Średni i najstarszy uczęszczają do przedszkola, najmłodszym zajmuje się niania Sylwia – jest cudowna. Kobiety są mistrzami w logistyce, potrafią myśleć o kilku rzeczach naraz.

Moja mama całe życie nam powtarzała, że dzieci to największy skarb. Z pracy wychodzę o 16:00, odbieram dzieci z przedszkola, poświęcam im czas. Przy trójce małych dzieci nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej.

Nigdy nie udało mi się być na pełnym urlopie macierzyńskim – wracałam do pracy bardzo szybko. Jestem osobą zadaniową. Od zawsze wiedziałam, że będę chciała mieć trójkę dzieci i własną firmę.

Mam wspaniały zespół, który naprawdę potrafi mnie odciążyć. Zależy mi na pacjentach, dlatego też wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Specjaliści tu pracujący mają świetne podejście do pacjenta, są ludzcy i bardzo sympatyczni.

Cieszę się, że przeprowadziliśmy się do Świdnicy, bardzo polubiłam to miasto. Żyje się tu o wiele wygodniej niż we Wrocławiu. Dobrze nam tutaj.

 

 

Sama mam problemy ze zgryzem, ale słyszałam, żeby w tym wieku :-) lepiej już zębów nie ruszać...

 

Absolutnie jest to nieprawda, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Obecnie moja najstarsza pacjentka ma 68 lat. Zawsze powtarzam, że problem ortodontyczny to nie tylko estetyka, ale także sprawa higieny, podatności na próchnicę, stany zapalne dziąseł, oraz problem obciążania zębów i tym samym niepotrzebnego ich ścierania się. Dodatkowo, przenoszenie napięcia mięśniowego może wywoływać np. bóle głowy.

Leczenie przynosi nadspodziewane efekty – ludzie często nie poznają samych siebie, częściej się uśmiechają. Prowadzimy także zabiegi korygujące rysy twarzy: wolumetria czy mezoterapia. Często są to niewielkie niedoskonałości, a bywa że problem istnieje już od dzieciństwa.

 

Plany?

 

Od nowego roku szkolnego wejdzie w życie mój projekt dotyczący zdrowia jamy ustnej wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych, który będzie kładł nacisk właśnie na powiązania z logopedią i wadami postawy oraz zachęcał do regularnych badań.

Tak samo jak dużo planów mam również dużo dzieci i niestety nie da się wszystkiego razem połączyć :-)

 

nclinic.pl

web.facebook.com/nClinic-Centrum-Medyczne-1872805759715323

 

 

Please reload